h.jpg Polskie Towarzystwo Informatyczne Strona główna XXV Jesiennych Spotkań

Impreza stowarzyszona:

imcsit.gif
IMCSIT

Prawo Crane'a:
Nie ma czegoś takiego jak bezpłatny obiad.

Propozycje wykładów XXV JS PTI – Propozycja 42

Powrót do listy

Data dodania: 2009-06-15 23:06:32 
Data ostatniej modyfikacji: 2009-06-22 20:47:39 
 
Tytuł/nazwa wykładu: Szukanie odpowiedzi z wykorzystaniem wyszukiwarek trzeciej generacji
Autor/chair wykładu: Sebastian Ryszard Kruk
 
Teza/motto/motyw przewodni wykładu: 
 
Do niedawna informacji publikowana w Internecie przybywało na tyle wolno, że wystarczały nam wyszukiwarki klasy Altavista. Pojawienie się Google zrewolucjonizowało nasz sposób myślenia o i wykorzystywania Internetu. Wydawało się iż nie jesteśmy w stanie znaleźć informacji lepiej i szybciej. 

Okazuje się jednak, że nawet Google coraz częściej nie jest wstanie odpowiedzieć na nasze pytania lub pomóc nam w naszych problemach. Rok temu, w czasie XXIV Jesiennych Spotkań PTI zastanawialiśmy się nad tym "Czy wiara w Google ma sens" [http://www.xxiv.jesienne-spotkania-pti.org.pl/pg/77/42]. Doszliśmy do wniosku, że coraz częściej Google nie wystarcza: nie dostatecznie szybko reaguje na pojawianie się informacji w Sieci, często nie rozumie naszych pytań, a algorytm rankingu jest podatny na manipulacje i ... kampanie reklamowe.

Przez ostatnich kilka lat obserwujemy rozwój trendów w Internecie: społecznych mediów (wiki, blogi, etc) oraz technologii semantycznych. Pierwszy z nich jest postawą tzw. Web 2.0, czyli Internetu drugiej generacji, opartego w dużej mierze na interakcji i dostarczaniu treści przez użytkowników, członków Internetowych społeczności. Technologie semantyczne, rozwijane do tej pory głównie przez środowiska naukowe, zaczęły być niedawno dostrzegane i wdrażane w rozwiązaniach komercyjnych. W czasie obchodów 20 rocznicy powstania Internetu, jego twórca – sir Tim Berners-Lee – zapowiedział że przeprowadzono już dostatecznie dużo prac badawczych, rozwojowych i standaryzujących aby można zacząć budować Internet Trzeciej Generacji (Web 3.0).

Znakiem nadchodzącej trzeciej generacji Internetu są bez wątpienia nowe wyszukiwarki: Wolfram Alpha, ..... Microsoft Bing, Google Squared, Yahoo Search Monkey/BOSS, SWSE, Sindice, GoPubMed, Hakia, Clusty, ...  Wszystkie one promowane są jako narzędzia wykorzystujące wnioskowanie, metadane/semantykę do znaczącej poprawy wyników wyszukiwania.

Czy jednak tak się dzieje? Czy wyniki które otrzymujemy rzeczywiści deklasują Google? Czy już teraz widać wyraźną poprawę wyników dzięki technologiom Web 3.0, czy też nadal czekamy na nową "killer app" ? 

Na te, oraz inne pytania, postaramy się odpowiedzieć w czasie naszej prezentacji nowej generacji wyszukiwarek internetowych.
 
Czas trwania wykładu: 30.0 min.
Plik z pełnym opisem wykładu: 42.pdf
 
Tematyka: Megatrendy technologiczne
Otwarte standardy, Vista, Web 2.0, Always connected, standardy ważne dla rozwoju branży.

Powrót do listy


Dodaj komentarz:
 
Aby DODAĆ KOMENTARZ musisz się zalogować!
Możesz zarejestrować się TUTAJ!
 

Powrót do listyOrganizatorzy konferencji (Polskie Towarzystwo Informatyczne) nie odpowiadają za treści i komentarze umieszczane na łamach tej witryny przez jej użytkowników.


down.jpg
up
 
Mapa serwisu
Polityka prywatności
 Copyright © PTI 2009-2019  ::  biuro konferencji: mragowo2009@jesienne-spotkania-pti.org.pl 
 Webmaster :: Coded by T.S. :: Designed by A.P.  
Odwiedzono nas: 370624 razy.